Kthehu ne faqen kryesore

Djokovic eliminohet

Djokovic eliminohet

8135514459novakdjokovicmontrealDjokovic, i njohur si numri një i botës së tenisit, është detyruar të largohet për arsye dëmtimi në ndeshjen përballe spanjollit Feliciano Lopez në çerekfinalet e turneut në Dubai, duke i dhëne fund kështu një serie prej 17 finalesh radhazi.

Kjo është hera e parë qe nga janari i 2015 në një çerekfinale në Doha, që Djokoviç nuk shkon në finalen e një turneu tenisi. Me 17 finale, fituesi i Open Australi 2016 është vetëm një ndeshje larg rekordit të Ivan Lendl me 18 finale mes viteve 1981 e 1982, por gjithashtu dhe të Roger Federer.

Kjo është gjithashtu hera e parë e largimit nga një ndeshje që nga viti 2011, gjatë një ndeshje të Kupës Davis perballe Juan Martin Del Potro.