Trump humbet në Wyoming dhe Uashington

bobi
Nga bobi March 13, 2016 12:18

Trump humbet në Wyoming dhe Uashington

Trump humbet në Wyoming dhe Uashington56e2d56a280e8

Miliarderi Donald Trump ka pësuar disfatë një ditë më parë në garën presidenciale brenda kampit republikan në shtetin Wyoming dhe në kryeqytetin Washington.

Trump humbet në Wyoming dhe Uashington

Miliarderi Donald Trump pësoi disfatë një ditë më parë në garën brenda kampit republikan në shtetin Wyoming dhe në kryeqytetin Uashington, por ende mbetet në pozicion të favorshëm në garën për presidencialet që do të zhvillohet në muajin nëntor.

Në Wyoming senatori i Teksasit, Ted Cruz fitoi nëntë nga 12 kandidatë që ishin në garë në këtë shtet të pjesës perëndimore të SHBA-së, me rreth 66 për qind të votave, me një diferencë të theksuar përpara senatorit të Floridës, Marko Rubio (19,5 për qind) dhe Donald Trump (7,2 për qind).

Në kryeqendrën federale, mikrokozmosin politik më të favorshmën për demokratët sesa republikanët në garën zgjedhore në rang kombëtar, Marko Rubio ka avancuar shumë lehtë ndaj guvernatorit të Ohaios, John Kasich me 37,3 për qind të votave kundrejt 35,5 për qind për këtë të fundit, i renditur përpara Trumpit, tashmë në vendin e tretë me 13,8 për qind.

Kjo fitore e Marko Rubio-s, kandidati i mundshëm i themelimit të Partisë Republikane, fitoi dhjetë nga 19 kandidatët në garë në Uashington, kundrejt nëntë kandidatëve për John Kasich, duke e lënë në këtë mënyrë të anashkaluar Donald Trump ku takimet e fundit u shënuan nga akte dhune.

bobi
Nga bobi March 13, 2016 12:18
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*