Biseda ime me Edi Ramën për Pitkinin, sportin dhe kapriçot e politikanëve

bobi
Nga bobi February 26, 2016 12:26

Biseda ime me Edi Ramën për Pitkinin, sportin dhe kapriçot e politikanëve

Biseda ime me Edi Ramën për Pitkinin, sportin dhe kapriçot e politikanëve

International Association of Athletics Federations (IAAF) President Sebastian Coe speaks during a press conference in Doha, on January 22, 2016.  The embattled president of the IAAF was speaking in Doha after learning that Senegal had earlier in the day apparently ruled out extraditing Papa Massata Diack -- who is accused of blackmailing athletes who failed drug tests -- to France.  / AFP / STRSTR/AFP/Getty Images

International Association of Athletics Federations (IAAF) President Sebastian Coe speaks during a press conference in Doha, on January 22, 2016. The embattled president of the IAAF was speaking in Doha after learning that Senegal had earlier in the day apparently ruled out extraditing Papa Massata Diack — who is accused of blackmailing athletes who failed drug tests — to France. / AFP / STRSTR/AFP/Getty Images

Nga Sebastian Coe*

Në fillim të këtij muaji vizitova Shqipërinë, shtëpinë e adoptuar dhe të pranuar për komedianin britanik Norman Wisdom. Wisdom, popullariteti i të cilit si “i lumturi me fat” nën kostumin e Pitkinit arriti kulmin e tij në kinematë britanikë ne vitet “50-“60. Puna e tij e fshehtë u zbulua më vonë. Në shqipëri komediani i vogël ishte një hero kombëtar. Filmat e tij ishin të vetmit nga kinematografia e huaj që shfaqeshin në vendin e mbyllur komunist të diktatorit Enver Hoxha. Edhe në vizitën time të shkurtër emri i tij doli në disa raste.

Unë isha në kryeqytetin, Tiranë, në mbështetje të Federatës së Atletikës për të vendosur një pistë atletike në stadiumin e ri të futbollit. Në këtë drejtim ishte një udhëtim i suksesshëm, por kjo nuk nënkupton se gjithçka ishte e servitut në tabaka. Për të shtyrë më tej çështjen takova kryeministrin Edi Rama, një ish-basketbollist që ishte aq i gjatë sa ishte Wisdom ishte i shkurtër.

Këto takime janë shpesh herë të vështirë, por ky ishte ndryshe. Siç është shesh rasti, sporti ishte baza e përbashkët. Rama ishte një politikan i matur me reflekse mbi sfidat e rrugëtimit të një vendi që më pak se 30 vjet më parë ishte Koreja e Veriut e Europës. E kisha vizituar Shqipërinë më shumë se një dekadë më parë kur Londra byri kërkesë për të zhvilluar Lojërat Olimpike. Ndryshimet janë të habitshme. Arkitektura komuniste ngjyrë gri ka mbetur e ngrirë, por tani është mbytur nga ndërtesa moderne, marka dhe jeta e trotuarit. Kohët e vjetra të komandës dhe kontrollit janë të një bote tjetër tani.

Diskutimi ynë kaloi nga sporti te kapriçot e lidershipit politik në një shoqëri të hapur dhe demokratike. Nga një populizëm ku ora e zgjimit ishte e kurdisur nga shteti dhe qeveria në një shoqëri të lirive personale, por më të konsumuar nga dita në ditë. Libri i Moises Naim “Fundi i pushtetit” që po e lexoja në avion eksploronte këtë temë në mënyrë më të thellë. Përmbledhja e traktatit të tij është se ai që qeveris në sallën e mbledhjeve të qeverisë, parlamenteve apo betejave janë më të limituara nga e kaluara në kohën e administrimit të pushtetit. Kjo do të ndodhë së shpejti edhe në sport. Nuk do të ketë më Sir Alex Ferguson-ë.

*President IAAF, shkrim për “The Telegraph” me titull “Pse nuk d

bobi
Nga bobi February 26, 2016 12:26
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*