HuffPost: Turqit synojnë bazën amerikane “Bondsteel” në Kosovë

bobi
Nga bobi December 30, 2015 18:58

HuffPost: Turqit synojnë bazën amerikane “Bondsteel” në Kosovë

Pogled_na_Bondstil_iz_vazduha-800x445

Në shkrimin e sotëm në “Huffington Post” për influencën turke në Kosovë,  David Philips, i njohur per lidhjet me CIA-n, shkruan ndër të tjera se, Erdogan i ka vënë syrin edhe një prej bazave më të mëdha ushtarake në Ballkan, bazës amerikane të “Bondsteel”.

Sipas Philips, Turqia po qëndron në pritje derisa ushtria amerikane të tërhiqet nga Kosova dhe më pas të marrë kontrollin e kësaj baze.

“Turqia ka betonuar ndikimin e saj përmes bashkëpunimit të sigurisë, ku rreth 2000 ushtarë turq ishin vendosur si pjesë e misionit paqeruajtës të KFOR-it në vitin 1999 dhe ende janë 350 ushtarë turq në Prishtinë dhe Prizren.

Turqia gjithashtu ka treguar gatishmërinë e saj për të marrë përsipër kontrollin e bazës amerikane “Bondsteel” në Kosovë, pasi forcat amerikane të tërhiqen”,- shkruan Philips te “Huffington Post”.

bobi
Nga bobi December 30, 2015 18:58
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*