Soros Organisations Seeking to ‘Break Hungary’ Ahead of Sunday Election, Says Government

Soros Organisations Seeking to ‘Break Hungary’ Ahead of Sunday Election, Says Government

🕔12:16, 8.Apr 2018

Soros Organisations Seeking to ‘Break Hungary’ Ahead of Sunday Election, Says Government 6295   OLIVIER HOSLET/AFP/Getty by OLIVER JJ LANE7 Apr 20182,889 With Hungarians set to go to the polls on Sunday, a spokesman for the Prime Minister has warned organisations

Lexo më shumë
Hipokrizia e  Enverit izraelit?!

Hipokrizia e Enverit izraelit?!

🕔12:53, 3.Mar 2018

Dikur Fatos Muca nuk i jepte doren shahistit te Izraelit dhe kjo ishte norma e PPSH( sot PS). Enveri i vjeter ishte me Palestinen dhe Arafatin, ndaj edhe “enveri” i ri eshte kunder Izraelit, madje edhe kunder SHBA-se duke votuar

Lexo më shumë
RUBIO: DUHET TA NDERTOJME MURIN!

RUBIO: DUHET TA NDERTOJME MURIN!

🕔14:52, 17.Jan 2018

          Rubio , ne nje interviste tha se :”Une besoj se duhet te ndertojme murin dhe  te rrisin sigurine ne aeroporte. Une mbeshtes mbylljen e llotarise per green card. Mendoj se duhet te marrin  njerez ne

Lexo më shumë

TRUMP FLET SI STALINI?! ( NE TIRANE E IMITON EDVINI)

🕔14:38, 17.Jan 2018

Senatori republikan, Flake tha se :Trump flet si Stalini duke i cilesuar mediat si “Armik i Popullit”, term qe u ndalua te perdorej prej Kruchevit, i cili  ne vitin 1956 perdoi kete term te sajuar per gjithkend qe nuk ishte

Lexo më shumë
Celebrities React to Trump ‘Sh*thole’ Comment: ‘Can’t Wait Until We Get Rid of This Sh*thole President’

Celebrities React to Trump ‘Sh*thole’ Comment: ‘Can’t Wait Until We Get Rid of This Sh*thole President’

🕔11:56, 13.Jan 2018

Celebrities scrambled to social media Thursday to denounce President Donald Trump’s reported use of the word “sh*thole” to describe several countries during an immigration meeting. The Washington Post reported Thursday that Trump had used the swear word while discussing countries including Haiti, El

Lexo më shumë
UK: Number of Boys and White Students at University Falling as Girls and Minorities Surge Ahead

UK: Number of Boys and White Students at University Falling as Girls and Minorities Surge Ahead

🕔11:53, 13.Jan 2018

New Higher Education Statistics Agency (HESA) statistics show the number of white people at British universities is in decline, with minorities surging ahead. The figures show there were 1,507,815 white students enrolled at all levels in 2012/13, but this fell to 1,459,735 in 2013/14

Lexo më shumë
Trump’s National Security Adviser Rushes to Save Obama Era Iran Nuclear Deal

Trump’s National Security Adviser Rushes to Save Obama Era Iran Nuclear Deal

🕔11:49, 13.Jan 2018

A new report suggests that President Donald Trump’s national security advisor H.R. McMaster is rushing to save the deeply flawed nuclear Iran deal, which was seen as a hallmark of former President Obama’s legacy, ahead of Friday’s deadline for recertification.

Lexo më shumë
Italy’s Center-Right Launches Full-Throttle Campaign: No Longer ‘Slaves to Europe’

Italy’s Center-Right Launches Full-Throttle Campaign: No Longer ‘Slaves to Europe’

🕔11:46, 13.Jan 2018

The leader of Italy’s premier conservative party “The League” has launched a hard-hitting campaign for upcoming elections based on a platform of national sovereignty in the style of Donald Trump and Brexit. In one of his campaign posters, Matteo Salvini

Lexo më shumë

Schumer: Building a ‘Medieval’ Border Wall Is an ‘Ineffective Political Gesture’

🕔05:52, 10.Jan 2018

Tuesday on the Senate floor, Senate Minority Leader Chuck Schumer (D-NY) said President Donald Trump building a “medieval wall” on the U.S.-Mexico border was an “ineffective political gesture.” Schumer said, “Effective border security includes a variety of technologies and resources,

Lexo më shumë
MITINGU I 10 JANARIT 1991

MITINGU I 10 JANARIT 1991

🕔13:09, 9.Jan 2018

Nga Kolec Traboini Jam i detyruar të dëshmoj sepse histeria e këtyre kryeministrave përvetësues të Mitingut të 10 janarit 1991, u përsërit edhe me 1 dhjetor 2017 në Parlamentin shqiptar. E pangopur kjo lukuni politike! Duke ditur se manipulimet e

Lexo më shumë