DËSHTOI NË UNESKO ! BUSHATI PROPOZON PËR AMBASADORE NË OKB VAJZËN E ISMAIL KADARESË

bobi
Nga bobi April 2, 2016 14:45

DËSHTOI NË UNESKO ! BUSHATI PROPOZON PËR AMBASADORE NË OKB VAJZËN E ISMAIL KADARESË

border-guard-shepherd-dog

gazeta  minerva

uneskoMinistri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka propozuar si ambasadore në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork vajzën e shkrimtarit te njohur te realizmit socialist Ismail Kadare, Besiana Kadarenë e cila ishte shkarkuar dite me pare si ambasadore ne Unesko .
Ndërkohe Bushati propozoi ambasador të Shqipërisë në Japoni Gjergj Teneqexhiun, aktualisht drejtor i Kabinetit të ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli.
Dy kandidaturat janë dorëzuar në Parlament dhe do t’i nënshtrohen procesit të seancave dëgjimore në Komisionin e Politikës së Jashtme. Besiana Kadare u lirua disa ditë më parë nga Presidenti Nishani me kërkesë të ministrit Bushati nga posti i ambasadores në UNESCO.
Besiana Kadarenë prej disa vitesh ishte ambasadore e Shqipërisë ne UUNESKO dhë mbahet mend për dështimin për pranimin e Kosovës ne ketë organizate muaj me pare ku diplomacia shqiptare shënoi një nga humbjet e mëdha dhe ditët me te errëta te saje .
Propozimi si ambasadore ne OKB ne kite organizatë kaq te rëndësishme të diplomacie botërore te një diplomateje pa përvojë e për me tepër pas atij dështimi te turpshëm me Kosovën ne UNESKO duket I dyshimte .
Nuk dihet ne se komisioni parlamentar do ta kontestoje këtë propozim te Bushtit por statusi si vajze e Ismail Kadaresë pritet te ndikoje edhe ne vendimin e Kuvendit e ndoshta dhe Presidentit te Republikës , qoka qe Kadaresë i janë bere edhe me pare.

bobi
Nga bobi April 2, 2016 14:45
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*