Lamtumirë Umberto Eco, ndërron jetë njeriu i vyer i filozofisë dhe kritikës letrare –

bobi
Nga bobi February 20, 2016 09:36

Lamtumirë Umberto Eco, ndërron jetë njeriu i vyer i filozofisë dhe kritikës letrare –

ecooShkrimtari dhe filozofi i njohur Italian, Umberto Eco, ka ndëruarr jetë në moshën 84-vjeccare. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e shkrimtarit, i cili ka vdekur në shtëpinë e tij. Eco do të mbahet mend për një sërë veprash letrare, shumë prej të cilave janë përkthyer edhe në gjuhën shqipe, dhe disa të tjera janë realizuar edhe filma.   “Emri i trëndafilit” është ralizuar film në vitin 1989 me aktorin skocez, Sean Connery. Shkrimtari Italian themeloi Departamentin e Komunikimit në Universitetin e San Marinos, në vitin 1980, ndërsa ishte profesior dhe president i shkollës së Lartë të Shkencave Humane në Universitetin e Bolonjës.    Umberto Eco lindi në Alessandria, në Italinë veriore, në vitin 1932. Ai ishte një ndër filozofët, kritikët letrarë dhe novelistët më të shquar të kulturës italiane dhe ndërkombëtare.   /Agjensia e Lajmeve Sot News/ – See more at: http://www.sot.com.al/aktualitet-kultura/lamtumir%C3%AB-umberto-eco-nd%C3%ABrron-jet%C3%AB-njeriu-i-vyer-i-filozofis%C3%AB-dhe-kritik%C3%ABs#sthash.OBLWUj7N.dpuf

bobi
Nga bobi February 20, 2016 09:36
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*